Dbaj o swoje zdrowie!

Jakie badania wykonywać?

20-latki:

Cytologia – badanie należy wykonać nie później niż 3 miesiące po inicjacji seksualnej lub w 21 roku życia. Powinno się je powtarzać co roku, do ukończenia 30 lat. USG piersi – należy wykonać po ukończeniu 25 lat, chyba że wcześniej wyczuwalny jest guzek. USG przezpochwowe narządu rodnego – należy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Poziom cukru we krwi – po 25 roku życia należy wykonywać badanie przynajmniej raz na trzy lata.

30-latki:

Cytologia – należy wykonywać co 2-3 lata (chyba, że lekarz zaleci częściej). Mammografia – pierwszą w życiu mammografię należy wykonać między 35 a 39 rokiem życia, nie później jednak niż po 40 roku życia Kobiety będące w grupie ryzyka – mające w najbliższej rodzinie osoby chorujące na raka piersi – powinny badanie to wykonywać już po ukończeniu 35 lat. USG przezpochwowe narządu rodnego – należy wykonywać co 2 lata.

40-latki:

Cytologia – należy wykonywać co 2-3 lata (chyba, że lekarz zaleci częściej). Mammografia – po 40 roku życia należy wykonywać ją co 2 lata, a po menopauzie raz w roku. Poziom cukru we krwi – należy sprawdzać co 3 lata. Badanie na krew utajoną w kale – należy wykonać raz na 5 lat. Badanie wzroku i ciśnienia w gałkach ocznych – konieczne po 45 roku życia (chyba, że już wcześniej pojawiają się problemy z widzeniem). Uporczywe bóle głowy często związane są ze wzrostem ciśnienia - powstawaniem jaskry.

Kiedy się badać?

Badanie 20-latki 30-latki 40-latki
Cytologia co roku co 2-3 lata co 2-3 lata
USG przezpochwowe narządu rodnego co 2 lata co 2 lata -
USG piersi po 25 roku życia
Poziom cukru we krwi co 3 lata co 3 lata co 3 lata
Mammografia - między 35 a 39 rokiem życia co 2 lata
Badanie na krew utajoną w kale - - co 5 lat
Badanie wzroku i ciśnienia w gałkach ocznych - - po 45 roku życia